Vánoční stromeček

Vánoční stromeček

Budete mít letos doma opět vánoční stromeček? Tak mi vám poradíme jak na to.

Historie vánočních stromků

Odtud se postupně šíří do celého světa. Vánoční stromek, také vánoční strom či vánoční stromeček, je jedním z hlavních symbolů Vánoc. Nejčastějí se zdobí smrk, borovice nebo jedle. Tradice zdobení stromku pochází z dnešního Německa a původně byl ozdoben jablky, ořechy a jinými potravinami.

V 18. století se přidala tradice zdobení hořícími svíčkami, které byly po nástupu elektrifikace nahrazeny vánočním osvětlením. V domácnostech se zdobí malé stromky, které mohou být také nahrazeny umělými stromky, zatímco ve městech se staví velké vánoční stromy v průběhu adventu.

Druhy vánočních stromků

  1. Živé vánoční stromky
  2. Umělé vánoční stromky

Živé stromky

Živý vánoční stromek borovice

Živý vánoční stromek borovice

Mnoho lidí preferuje pravý živý stromek z přírody který provoní celý dům a byt.

  1. Smrček
  2. Jedle
  3. Borovice

Prodej živých vánočních stromků

Prodej vánočních stromků začíná obvykle měsíc před štědrým dnem v období Adventu. Prodejní místa bývají nejčastěji u nákupních center nebo na frekventovaných místech. Obsluha vám stromek zabalí do ochrané síťky pro snadnější přepravu.

Péče o živý vánoční stromek

Řezaný stromek

Stromek skladujte v chladném prostředí v nádobě s vodou. Odřízněte 1 cm kmínku, aby voda mohla ke stromku. Pokud máte na stromek stojan s vodou, musí kůra stromku dosahovat až do vody, protože stromek saje vodu pletivy pod kůrou. Po Vánocích stromek odneste na sběrné místo.

Stromek v květináči

Pro zvládnutí rozdílu teplot dodržte tento postup. Stromek přeneste z venku do místnosti s teplotou 5-10 °C (chodba, sklep, garáž) a nechte ho tam několik dní. Po několika dnech ho přeneste na chodbu nebo do bytu do místnosti o teplotě 15-18 °C. Ve vytápěné místnosti v bytě je třeba stromek nechávat co nejkratší dobu a přiměřeně zalévat. Po Vánocích stromek přeneste v opačném pořadí zpět. Ponechte ho až do jara v teplotě 1-5 °C. Na venkovní prostředí vyndáme stromek až po období pozdních mrazíků.

Umělé vánoční stromky

Umělé stromky mají výhodu v nižší ceně, úspoře práce s úklidem jehličí a odpadne likvidace stromku.. Dnes si již můžete pořídit realisticky vypadající stromek, který se neliší od pravého živého vánočního stromku.
Nabídka realistických uměných stromečků do bytů, domů i kanceláří si můžete prohlédnout zde Umělé vánoční stromky

Stojan na vánoční stromeček

Mnoho lidí řeší stojan na vánoční stromeček. Umělé vánoční stromky je mají stojánek integrovaný takže jej nemusíte zvláště kupovat. Pro živé stromky potřebujete stojánek podle velikosti stromku.
Firma Benco nabízí stabilní litinové stojany zde stojany na vánoční stromek.

Vánoční stromy

Obce, města i majitelé rodinných domů zdobí venkovní vánoční stromy. Jak mohou být krásné je patrné z této fotografie z jednoho menšího města v Polabí.

Vánoční strom osvětlení

Vánoční strom osvětlení

Zdobení vánočního stromečku

Na toto téma jsme psali ve článku vánoční ozdoby a o vánočním osvětlení zde vánoční osvětlení na stromeček.

Veselé vánoce!


Sdílejte na:
Posted in Vánoční dekorace.