Pyšná princezna

Pyšná princezna: Prozkoumejte zákulisí natáčení legendy!


Pyšná princezna: Nesmrtelná pohádka, která okouzluje generace

Kdo by neznal příběh pyšné princezny Krasomily a zahradníka Miroslava? Tato legendární česká pohádka už více než 70 let těší diváky všech věkových kategorií. Pojďme společně odhalit tajemství jejího vzniku, připomenout si nezapomenutelné herecké výkony a navštívit místa, kde se tento klenot české kinematografie natáčel.

Příběh, který nikdy nezestárne

Pyšná princezna, natočená v roce 1952 režisérem Bohuslavem Zemanem, vypráví příběh princezny Krasomily z království Půlnočního, která se musí naučit překonat svou pýchu a poznat skutečné hodnoty života. Půvabná Alena Vránová v roli princezny a charismatický Vladimír Ráž jako král Miroslav vytvořili nezapomenutelnou filmovou dvojici, jejíž chemie přeskakuje z plátna i po desetiletích.

Film vznikl na motivy pohádky Boženy Němcové „Potrestaná pýcha“ a scénáristé ho dokázali mistrně adaptovat pro filmové plátno. Vytvořili nadčasový příběh o lásce, která překoná všechny překážky, o hodnotách, které jsou důležitější než bohatství, a o tom, jak důležité je zůstat skromným a opravdovým.

Hvězdné obsazení pyšné princezny

Obsazení pyšné princezny bylo skutečně hvězdné. Kromě hlavních představitelů Aleny Vránové a Vladimíra Ráže se ve filmu objevila řada významných herců své doby. Stanislav Neumann ztvárnil nezapomenutelného rádce Jakuba, který svými intrikami komplikuje život hlavním hrdinům. Miloš Kopecký exceloval v roli krále Půlnočního, otce princezny Krasomily.

Zajímavostí je, že Alena Vránová byla pro roli princezny Krasomily vybrána již ve svých 20 letech a byl to její první velký filmový počin. Její přirozený půvab a talent z ní udělaly ideální představitelku pyšné, ale postupně se měnící princezny. Vladimír Ráž, který ztvárnil krále Miroslava, byl již zkušeným hercem a jejich společné scény patří k tomu nejlepšímu, co česká filmová pohádka nabízí.

Pyšná princezna

Foto autor: Aktron licence CC

Kde se natáčela pyšná princezna: Kouzelná místa filmu

Filmová místa pyšné princezny patří k nejkrásnějším lokacím v České republice. Hlavní část natáčení probíhala na několika známých českých hradech a zámcích. Mezi nejvýznamnější patří:

  • Hluboká nad Vltavou: Tento nádherný novogotický zámek posloužil jako exteriér království Půlnočního
  • Český Krumlov: Malebné uličky historického centra se objevily v několika scénách
  • Zámek Telč: Jeho nádvoří a zahrady vytvořily dokonalou kulisu pro romantické scény
  • Průhonice: Zdejší park se stal zahradou, kde král Miroslav pracoval jako zahradník

Tato místa natáčení pyšné princezny můžete navštívit i dnes a projít se po stejných místech, kde se před lety procházeli filmoví hrdinové. Každá z těchto lokací má své jedinečné kouzlo a přispěla k nezaměnitelné atmosféře filmu.

Barevná pyšná princezna: Nový rozměr klasiky

V roce 1997 se pyšná princezna dočkala barevné verze. Původní černobílý film byl digitálně kolorován, což mu dodalo nový rozměr a přiblížilo ho současným divákům. Barevná pyšná princezna však neztrácí nic ze svého původního kouzla – naopak, citlivě provedená kolorize podtrhuje krásu kostýmů a výpravnou scenérii filmu.

Zajímavostí je, že proces kolorace byl velmi náročný a trval několik měsíců. Každý záběr musel být pečlivě zpracován, aby barvy odpovídaly době a stylu původního filmu. Výsledek však stál za to – barevná verze přilákala k filmu novou generaci diváků a pomohla udržet jeho popularitu i v době moderních vizuálních efektů.

Filmová hudba a nezapomenutelné písně

Nedílnou součástí kouzla pyšné princezny je její hudební doprovod. Skladatel Dalibor C. Vačkář vytvořil podmanivou hudbu, která dokonale podtrhuje atmosféru jednotlivých scén. Píseň „Rozvíjej se poupátko“ se stala doslova lidovou a zpívají ji děti i dospělí dodnes.

Odkaz pyšné princezny v české kultuře

Pyšná princezna se stala více než jen filmem – je kulturním fenoménem, který ovlivnil několik generací. Mnoho hlášek z filmu zlidovělo a používá se dodnes. Film také stanovil určitý standard pro české filmové pohádky, kterým se později inspirovali další tvůrci.

Příběh pyšné princezny je nadčasový – téma pýchy, lásky a osobního růstu rezonuje s diváky i po desetiletích. Film ukazuje, že opravdové hodnoty nejsou v bohatství a postavení, ale v charakteru člověka a jeho schopnosti milovat a být milován.

Užitečné odkazy

Kam jít dál

Sdílejte na:
Posted in Vánoční trhy, akce a zábava, Vánoční zvyky a tradice and tagged , , , , , , , , , .