Vánoční betlém nebo také jesličky je vánoční zvyk a dekorace, která zobrazuje scénu narození Ježíše Krista.
Scéna zobrazuje legendu o tom jak se Svatá rodina (Panna Maria a svatý Josef) ubytuje ve městě Betlémě v nuzném chlévě. Narozeného Ježíška, museli uložit na seno do jesliček.
Když se zpráva o narození Spasitele rozkřikla přišli se Ježíškovi poklonit a vzdát poctu pastýři a orientální Tři králové přinesli dary. Na scéně jsou i domácí zvířata (vůl, oslík a ovce).
Nad chlévem se vznáší anděl s trubkou provolávající „Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle“.
Betlémy byly a jsou vytvářeny z nejrůznějších materiálů: dřevěné, keramické, papírové, perníkové a jiné. V některých místech se udržovala i tradice živých betlémů, kde postavy z Bible jsou představovány živými lidmi (herci, ochotníky) ve formě buď statického výjevu nebo i hrané scény.
Nejznámější betlémy:
Obsah článku:
Dřevěné betlémy
Třebechovický betlém
také se nazývá po hlavní tvůrci Proboštův b.. Je celodřevěný a mechanický. Celé roky ho trpělivě vyřezávali z lipového dřeva Josef Probošt, Josef Kapucián a Josef Friml.
V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku. Vznikal od roku 1882 až do Proboštovy smrti v roce 1926.
V současnosti jej vlastní město Třebechovice pod Orebem a od roku 2013 je umístěn v Třebechovickém muzeu betlémů a je veřejnosti přístupný. Více infonformací naleznete zde třebechovické muzeum betlémů.
Keramické betlémy
Keramický b. si můžete vytvořit z keramické hlíny a nechat vypálit nebo zakoupit na vánočních trzích od zručných keramiků.
Na obrázku je betlém vytvořený žáky Základní Umělecké Školy Jana Zacha v Čelákovicích.
Keramické figurky
Keramické figurky si můžete zakoupit zde keramický betlém figurky - Keramos Praha.
Papírové betlémy
Velmi roztomilý je Ladův český betlém jako papírová vystřihovánka. Můžete ho zakoupit svým dětem pro potěšení zde papírové betlémy na Heureka.cz.
Živé betlémy
se konají v některých městech a obcích. Na obrázku je živý b. v obci Nedašov. Další živý b. se pořádá ve Valašském muzeu v přírodě.
Kuks kamenný betlém
Areál Nového lesa u Kuksu je barokní sochařsko-krajinářskou kompozicí, vytvořenou v letech 1718–1732 pod vedením barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna pro hraběte Františka Antonína Šporka.
Další vánoční zvyky si můžete prohlédnout kliknutím na zelené tlačítko níže.
Pokud se vám článek líbil můžete ho sdílet na sociálních sítích pomocí tlačítek pod článkem.