Vánoční hvězda pěstování

Vánoční hvězda a její pěstování

Vánoční hvězda je u nás zažitá přezdívka pro rostlinu Pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima) z čeledi pryšcovitých. Ve Spojených státech se jí říká Poinsettia podle velvyslance Joela Robertse Poinsetta, který rostlinu z Mexika do Spojených států v roce 1825 přivezl. V Turecku jí Turci říkají podle svého národního hrdiny „Atatürk´s flower“.

Pochází z Mexika a Střední Ameriky. Jako květina pro vánoční období se velmi rozšířila ve dvacátém století nejprve ve Spojených státech a to zásluhou zahradníka Paula Eckeho, poté i v Evropě. V Čechách se Poinsettia začala pěstovat až koncem 60-tých let.

Rostlina je středně jedovatá, při potřísnění šťávou vytékající při řezu se mohou výjímečně dostavit kožní alergické reakce.

Je oblíbená pro své červené a zelené listy, díky kterým je spojována s vánoční výzdobou. Nádherně se vyjímá na vánočním stole. To co vypadá jako barevné květy jsou ve skutečnosti takzvané listeny.

Můžeme si vybrat rostliny s tradičními červenými, růžovými, krémovými, bílými, modrými, lososovými, žlutými nebo barevně melírovanými listeny.

Vánoční hvězda různé barvy

Vánoční hvězda různé barvy

Jak jí pěstovat? Jdeme na to.

Vánoční hvězda pěstování

Vánoční hvězda je náročná na dostatek vápníku v půdě, v létě a v růstu potřebuje dostatek vody a hnojení. Substrát by neměl být trvale mokrý, ani vyschlý. K hnojení použijte hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny.

Můžete ji pěstovat i několik let. Po vánocích ji nevyhazujte, ale v únoru Poinsetii seřízněte na deset centimetrů. Ze stonku poteče středně jedovaté bílé latexové mléko proto si po práci umyjte ruce! Mléko zastavíte tak, že se poraněným místem krátce dotknete plamenem svíčky.

Rostlinu dejte na světlé, ale chladnější místo (12 až 14°C) a mírně omezte zálivku. Během roku ji můžete pěstovat venku – na balkoně či na zahradě. Dopřejte jí pravidelné hnojení. Postupně přijde o všechny své barevné listy a porostou jí jen zelené. Barevné se dostaví až zase na podzim.

Na podzim před rozkvětem rostlina příjem živin významně snižuje, stává se suchomilnou a vyhovuje jí vzdušné prostředí.

Barevné listeny se vytvoří, pouze když jí k od poloviny října zatemňujte tmavým papírovým pytlem nejméně na 12 hodin denně a to pravidelně. Tvorbu barevných listenů, potřebuje hvězda stimulaci krátkými dny a dlouhými nocemi, jaké u nás na podzim ještě nenastávají.

Dalo by se říci, že vánoční hvězda je rostlina pro trpělivé pěstitele. Více informací o pěstování této zajímavé rostliny naleznete zde pěstování vánoční hvězdy.

Chyby při pěstování

Nejčastější chyby kterých se snažte vyvarovat:

  1. Při nákupu si pozorně si rostlinu důkladně prohlédněte zda není napadená nějakou chorobou či škůdcem nebo zda není květina přelitá.
  2. Vánoční hvězda nesnáší zimu a průvan. Při nákupu si nechte rostlinu důkladně zabalit do papíru, který ji ochrání před zimou.
  3. Po přinesení domů ji umístěte na světlé místo (ne na přímé slunce) do místnosti o teplotě kolem 22 °C. Ne blízko kamen ani průvanu od okna.
  4. Zalévejte ji odstátou vodou pokojové teploty. Nepřelívejte! V suchých panelových bytech můžete rostlinu občas zvlhčit rosením.

Vánoční hvězdu si můžete před vánocemi zakoupit v každém větším květinářství nebo objednat v e-shopu kliknutím na zelené tlačítko níže. Ceny se pohybují okolo 300 Kč za kus.


Sdílejte na:
Posted in Vánoční dekorace, 100 tipů na vánoční dárky: Překvapte své milované originálními dárky!, Vánoční zvyky a tradice.