Mikuláš - Santa Claus

Mikuláš 2020

Kdy chodí Mikuláš

V předvečer 6. prosince navštěvuje muž s bílým vousem v doprovodu čerta a anděla děti a obdarovává je nebo je kárá. Pokud se nedostaví osobně, lze za oknem nalézt pytlíky naplněné sladkostmi.

V Čechách obléká světec na nadílku biskupský oděv. Dlouhé bílé šaty se zlatými prvky nebo červeným pláštěm, mitru (biskupská špičatá čepice), berlu o kterou se opírá. Někdy má s sebou také knihu, ve které má zaznamenáno, které děti byly celý rok hodné a které zlobily. Hodné dostanou nadílku a pro ty zlobivé je tu připravený čert s velkým pytlem. Anděl uděluje druhou šanci.

Na nadílku nechodí sám, doprovází ho čert a anděl. Andělovi nesmí chybět velká křídla a bílé šaty. Jeho oděv může mít zlaté nebo stříbrné ozdoby a klidně i svatozář. Čert má chlupatý oblek, kopyto, ocas a rohy. Tvář je umouněná od popela.

Čert a Mikuláš 2020 kde objednat

kostym-mikulas-cert-andel-objednání

Mikuláš a čert

Na těchto webech si můžete objednat profesionální Mikuláše, Čerta a Anděla:

Čert Mikuláš a Anděl.
Objednání čerta a mikuláše na Hyperinzerce.cz

Čert, Mikuláš a Anděl kostýmy

Zde nakoupíte kompletní výbavy pro tuto trojci včetně kostýlů doplňků a líčidel kostýmy, Čerta, Mikuláše a Anděla.

Svatý Mikuláš historie

Svatý Mikuláš byl biskup v Myře v Lykii. Už za svého života byl velmi oblíbený mezi lidmi, proslul štědrostí.

Nejznámější legenda o Mikulášově dobročinném zásahu vypráví, že jeden zchudlý šlechtic poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly jako nevěstky na věno ke svatbě. Světec však hodil oknem v noci třem mladým ženám po jednom sáčku se zlaťáky, takže nemusely přistoupit na otcovo řešení.

Jeho svátek připadá na 6. prosince. Oslava svátku je spojena s rozdáváním dárků dětem. V Čechách jsou nejstarší záznamy o mikulášské nadílce ze 14. století.

Mikuláš a Santa Claus

Santa Claus

Santa Claus


Z této tradice se ve Spojených státech amerických vyvinul Santa Claus, který také roznáší dárky, ale až o Vánocích. Santa má červenobílé kalhoty a bundu, čapku s bambulí, vysoké holínky, bílý plnovous a velké břicho.

O dalších vánočních zvycích si můžete přečíst kliknutím na zelené tlačítko níže.


Posted in Vánoční trhy, akce a zábava, Vánoční zvyky.